فیلتر


نسل ششم کنسول های خانگی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

همانند نسل قبل، باز هم سگا از اولین شرکت هایی بود که با دریمکست وارد نسل جدید شد. سگا دریمکست ابتدا در سال ۱۹۹۸ معرفی شده و در سال ۱۹۹۹ روانه بازار شد و سال بعد با ورود سونی پلی استیشن2، اولین رقیب در نسل کنسولهای ۱۲۸ بیتی وارد گود شد. در سال 2001 نیز به ترتیب نینتندو با گیم کیوب و رقیب تازه نفس و بسیار ثروتمند آمریکایی مایکروسافت با کنسول ایکس باکس وارد این جدال شدند. با اینکه عمر این نسل با 17 سال نسبتا طولانی بوده، اما سگا را به سرعت از این رقابت اخراج کرد تا مربع قطب های کنسول ساز، تبدیل به مثلثی قدرتمند شود که تا نسل نهم نیز باهم به رقابت پرداخته اند.
نکته جالب و حائز اهمیت در نسل ششم کنسول های بازی، خروج آخرین شرکت معتبر ژاپنی یعنی سگا از ساخت کنسول است تا جای خود را پس از سالها به اولین شرکت آمریکایی یعنی مایکروسافت برای ساخت کنسول در قرن بیست و یکم بدهد. ضمن اینکه در نسل ششم کنسول های خانگی که رقابت کنسول ها با گرافیک 128 بیتی است، شاهد ورود سیستم عامل به کنسول های بازی خانگی بودیم.

در پایان دوره نسل ششم ساخت کنسول های خانگی، سونی توانست به فروشی 3برابر مجموع رقبای خود برسد تا رکورد حیرت انگیز و غیر قابل فتح 155 میلیون نسخه برای کنسول بازی پلی استیشن ۲ باشد. مایکروسافت که آخرین شرکت وارد شده در این نسل بود نیز توانست با رقم موفق 24 میلیون رتبه دوم را کسب کند، گرچه که فاصله مایکروسافت با نینتندو کم بوده و نینتندو با 22 میلیون فروش گیم کیوب، در جایگاه سوم قرار گرفت. سگا که پس از دریمکست تولید کنسول بازی را متوقف کرده بود، با فروش 10 میلیونی کار خود در این نسل را به پایان رساند. در این نسل، بازی های ویدئویی از سرگرمی ساده و یا رقابتی متداول بین شرکت ها خارج شد و تبدیل به صنعتی درآمد زا شد تا کم کم جدال بین کنسول های بازی جدی شود.