راهنمای محصولات کارکرده

محصولات دست دوم

وقتی فروشگاه آتاری ایران با هدف ایجاد مرکز حرفه ای و تخصصی برای همه کنسول‌های بازی و لوازم جانبی مرتبط آغاز به کار کرد، واضح است که به دلیل گذشت 9 نسل از ساخت کنسول های بازی با بیش از 50 سال عمر این صنعت، درباره محصولاتی که تولید نمی شوند و دیگر بصورت نو وجود ندارند، باید به کاربران خود تضمین دهد.

  کنسول های دست دوم و کارکرده     لوازم جانبی دست دوم و کارکرده     بازی های دست دوم و کارکرده

ضمانت های کالای کارکرده و یا کنسول های دست دوم:
همه محصولات کارکرده اعم از کنسول بازی یا لوازم جانبی، از مصرف کننده خریداری شده و نمی توان زمان دقیق یا مشخصی را برای میزان کارکرده بودن آن اعلام کرد. ضمن اینکه بدلیل خریداری شدن از مصرف کننده قبلی، نمیتوان مشخص کرد که آیا دستگاه قبلا مشکلی داشته و تعمیر شده است. گرچه ضمانت هفت روزه وجود دارد در صورت معیوب بودن، بتوان کالا را مرجوع کرد. از طرفی با توجه به اینکه موجودی اجناس کارکرده متغیر بوده و از یک مدل کالا، ممکن است چندین حالت ظاهری موجود باشد و یا حتی متعلقات داخل جعبه متفاوت با هم باشند، این موقعیت نیست که عکس واقعی همان محصول درون سایت درج شود و نمی‌توان از کالای دست دوم موجود، عکاسی شود و در سایت نمایش داده شود.
آتاری ایران با سابقه چندین ساله که در صنعت بازی های ویدئویی دارد، تضمین سلامت ظاهری را برای کالاهای دست دوم می دهد تا مشتری بتواند کالا را پس از دریافت از مامور پست یا پیک موتوری از لحاظ ظاهری بررسی کند. بدیهی است که کالای دست دوم بدون خط و خش نخواهد بود و در اولین نگاه، مشخص خواهد شد که کارکرده است، اما کالای ارسالی فاقد زدگی، شکستگی یا خط و خش عمیق خواهد بود و در غیر اینصورت مشتری می‌تواند کالا را مرجوع کند. پس از اینکه ظاهر کالا با مشخصات اعلام شده تایید شد، یک هفته مهلت تست کالا بابت چک کردن کیفیت سخت افزاری و انطباق با اطلاعات درون سایت آغاز می شود. البته بازی های ویدئویی محصولات فرهنگی قلمداد شده که ممکن در طی چند ساعت یا چند روز به پایان داستان یا روند بازی برسند، ضمن اینکه دیسکها قابل کپی شدن نیز هستند؛ بهمین دلیل تنها بخش بازی های ویدئویی شامل 1 هفته مهلت تست نخواهند بود و فقط 24 ساعت مهلت تست پس از تحویل کالا را خواهند داشت.
فروشگاه آتاری ایران با استفاده از تجربه ای که از گذشته در این صنعت کسب کرده، بهترین موارد موجود را تهیه کرده و برای فروش درون سایت قرار می‌دهد. ضمن اینکه معمولا قبل از ارسال نیز، با تست نهایی از سلامت کنسول بازی مطمئن شده و سپس ارسال کالا انجام می شود. با اینکه مشخصات ظاهری و کیفیت محصول از طرف فروشگاه تایید شده هستند، مشتری نیز این حق را دارد تا یک هفته پس از دریافت کالا از سلامت و صحت کارکرد کالای دریافتی مطمئن شود، اما بدلیل حفظ حقوق فروشگاه نباید پلمپ کالا باز شود و حتی اگر مشکل داشت نباید بدون اطلاع و هماهنگی با فروشگاه آنرا باز یا تعمیر کرد؛ بهمین دلیل خواهشمند است شرایط اولیه کالا را همانطور که از مامور پست یا پیک موتوری دریافت شده حفظ کنید تا در صورت نیاز از گارانتی محصولات کارکرده استفاده شود.

کنسول کارکرده

هر کنسول دست دوم و کارکرده که برای مشتری ارسال خواهد شد، با تمام متعلقات لازم ( همانند محصول نو ) برای راه اندازی و استفاده خواهد بود و نیازی به تهیه دسته بازی یا کابل تصویر و آداپتور نیست. گرچه می‌‌توان برای هر کنسول لوازم جانبی بیشتری تهیه کرد، اما در هنگام خرید کنسول بازی آماده اتصال به تلویزیون است و به جز بازی، قطعه دیگری لازم ندارد.
فروشگاه آتاری ایران با داشتن نماد اعتماد الکترونیک، تضمین داده که هر آنچه در توضیحات محصول ارائه شده را به مشتری تحویل خواهد داد. گفتنی است اگر در داخل متن و قسمت متعلقات، درباره قطعه یا جعبه توضیح نباشد به معنی عدم وجود آن قطعه همراه با سفارش است. به عنوان مثال اگر در توضیحات محصول پی اس پی 3000 در قسمت متعلقات به جعبه اشاره نشود، یعنی این کالا بصورت بی جعبه ارسال خواهد شد.

کپی خور کردن یا کپی شده یعنی:

بدلیل تولید محتوا که همان بازی های کامپیوتری هستند، از ابتدای تولید کنسول بازی هر کمپانی و شرکت استانداردی که در سطح جهانی فعالیت می‌کند، سعی کرد تا قانون کپی رایت را رعایت کند. با اجرای قانون کپی رایت (که البته در کشورهای جهان سوم اجرا نمی‌شود) نمیتوان بازی های کپی را بر روی کنسول های بازی اجرا کرد و هر کنسول باید بازی مخصوص به خود که امتیاز و لیسانس آن کنسول را دارد، پخش کند. به عنوان مثال نمیتوان در کنسول پلی استیشن 2 از بازی های کپی ایکس باکس 360 و بالعکس استفاده کرد. تحت این شرایط برنامه نویس های خبره و افراد متخصص، روشهایی را ایجاد میکنند که بتوان از بازی‌های کپی بر روی کنسول استفاده کرد. این روند که به آن کپی خور یا هک کردن می‌گویند، این آزادی عمل را به مصرف کننده داده تا از بازی‌های ارزان استفاده کند. حال این بازی میتواند یا کارتریج، دیسک و حافظه کپی باشد و یا نصب و ریختن بازی بر روی حافظه (هارد) داخلی کنسول.
با اینکه کپی خور کردن کنسول باعث کاهش هزینه خرید بازی می‌شود، اما در کنسول هایی که به اینترنت وصل می‌شوند محدودیت ایجاد کرده تا نتوان به سادگی به اینترنت وصل شد. یعنی با اتصال کنسول کپی خور به اینترنت، جدیدترین آپدیت بر روی کنسول نصب شده و ممکن است استفاده از کنسول دچار اختلالاتی مانند حذف یا غیر فعال شدن نرم افزار کپی، پاک شدن بازی های داخل هارد و یا حتی مسدود و غیر فعال شدن سخت افزاری کنسول شود. بهمین دلیل نباید کنسول های جدید کپی خور مانند PS3 , XBox 360 , Wii , نینتندو دی اس ، PSP , PS5 , PS4 , XBox Series X / S , XBox One , Wii U و نینتندو سوییچ را به اینترنت متصل کرد. لازم به ذکر است این محدودیت شامل کنسول های کپی خور بوده و اتصال به اینترنت و انجام بازی های آنلاین برای کنسول های که کپی خور نشده و برنامه غیر استانداردی بر روی آن نصب نشده، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

راهنمای کلی استفاده از کنسول کپی خور

کنسول های تا نسل ششم مشکلی در کپی خور شدن ندارند و همانند کنسول اورجینال خور فقط نیاز به اجرای بازی همان کنسول را دارند. لازم به ذکر است این آموزش برای کنسولهای تهیه شده از فروشگاه ما اعتبار دارند و ممکن است برای کنسولهایی که از سایر فروشگاه ها خریداری شده، قابل استفاده نباشد.
پی اس پی : بازیها بر روی حافظه داخلی یا قابل اتصال کپی شده و از داخل منوی گیم قابل انتخاب هستند.
دی اس : بازی ها پس از کپی شدن بر روی حافظه میکرو اس‌دی، در منوی اولیه قابل انتخاب و بازی شدن هستند.
پی اس 3 : از 2 طریق برنامه مولتی من (MCM) که با توپ سیاه رنگ مشکی رنگ مشخص است یا گزینه Enable Hen، دسترسی به بازی های کپی شده درون هارد ممکن خواهد شد. در حالت مولتی‌‎من کافیست برنامه را باز کرده، پس از مدتی لیست بازی ها مشخص شده و پس از انتخاب به منوی گیم بازگشته و بازی را اجرا خواهید کرد. در حالت HEN نیز ابتدا برنامه MCM باز شده، پس از چند ثانیه برنامه Enable Hen را باز کرده و سپس به منوی گیم دسترسی خواهید داشت.
ایکس باکس 360 : در صورتیکه بازی بصورت دیسک باشد که همانند دیسک اورجینال درون دستگاه وارد شده و اجرا می‌شود. اما در صورتیکه جیتگ باشد (یعنی اجازه نصب و اجرای بازی از روی هارد داخلی را داشته باشد) پس از رفتن به داشبورد کنسول، از منوی گیم بازی های نصب شده درون هارد را انتخاب کرده و بازی را اجرا کنید.
نینتندو وی : پس از نصب 2 برنامه USB Loader و NeoGamma امکان لود بازی از طریق پورت اول یو‌اس‌بی به کنسول داده می‌شود. فقط لازم است بازیها با فرمت مناسب درون فلش مموری که قرار است به پورت USB کناری متصل شود، کپی شده و یکی از این 2برنامه اجرا شود. در برنامه USB Loader تمام بازی های درون فلش بصورت اتوماتیک لیست شده و میتوان به سادگی اجرا کرد. اما در برنامه نئوگاما لازم است ابتدا محل خواندن بازی ها را از DVD به USB تغییر داد تا بازی های داخل فلش لیست شود.
پی اس ویتا : همانند نسخه اورجینال، بازیها را از داخل حافظه میتوان انتخاب کرد و بازی را اجرا کرد. لازم به ذکر است با پی اس ویتای کپی خور هم میتوان به اینترنت وصل شد و یا حتی بازی های جدید را خریداری کرد.
Wii U : همانند کنسول وی میتوان بازی ها را از طریق فلش مموری یا حافظه اس‌دی انتخاب کرد و بازی دلخواه را اجرا کرد.
پلی استیشن 4 / ایکس باکس وان / نینتندو سوییچ : بازی هایی که بصورت اکانتی یا کپی داخل هارد نصب می‌شوند، از منوی اولیه کنسول به سادگی قابل مشاهده و انتخاب هستند.

بازی همراه کنسول :

با توجه به اینکه فروشگاه فعالیت چندانی در زمینه بازی های کامپیوتری ندارد و عمده فعالیت در قسمت سخت افزاری است، نمیتوان مشخص کرد که چه عنوان بازی و به چه تعداد به همراه دستگاه ارسال خواهد شد. بازیهای همراه (شامل کارتریج، دیسک، فلش مموری ، حافظه میکرو اس‌دی و یا هارد داخلی) فقط برای تست کنسول هستند و امکان انتخاب بازی وجود ندارد. گرچه تقریبا برای همه کنسولها، بازی های متنوعی وجود دارد که از اینترنت یا فروشگاه های معتبر قابل تهیه هستند. لازم به ذکر است در توضیحات هر محصول به همراه داشتن بازی اشاره خواهد شد و اگر به همراه بودن کنسول با بازی اشاره نشده باشد، به منزله نداشتن بازی است که یعنی باید خریدار بازی را جداگانه تهیه کند.

لوازم همراه کنسول های بازی چیست؟

محصولات فروشگاه آتاری ایران طیف وسیع و کاملی از گذشته تا آینده را پوشش می‌دهند. این محصولات که کنسولهای بازی و لوازم جانبی مرتبط با آن هستند، ممکن است بصورت واحد و یا همراه با لوازم دیگری به فروش برسند. به عنوان مثال همراه کنسول دریمکست، 1دسته بازی، کابل برق و تصویر، سیم تلفن، دفترچه و دیسک تبلیغاتی درون جعبه وجود دارد. اما پس از توقف تولید محصولی خاص و عدم امکان فروش محصولات نو، شاهد کاهش و کم شدن لوازم همراه کنسول ها هستیم تا جاییکه حتی ممکن است کنسول بازی مورد نظر جعبه نداشته باشد.
تحت این شرایط برای کنسول بازی دست دوم بخش متعلقات نیز اضافه شده تا در انتهای بخش مشخصات بتوان از لوازم همراه کنسول مطلع شد. بدیهیست اگر به قطعه ای (حتی دفترچه و جعبه) در بخش متعلقات اشاره نشود، یعنی آن آیتم خاص همراه با کنسول ارسال نخواهد شد، گرچه فروشگاه تا آنجا که ممکن باشد، سعی بر آماده بودن کنسول برای انجام بازی خواهد داشت. ضمن اینکه درج بخش متعلقات در لوازم جانبی یا بازی ها بدلیل تولید واحد آنها، موضوعیتی نداشته و داخل سایت قید نخواهد شد.

عدم حضور محصولات شرکتهای متفرقه

برای شرکتهای تولید کننده، صنعت کنسول های بازی بسیار درآمدزا بوده و از همینروست که سعی میکنند قانون کپی رایت را اجرا کرده تا هم از فروش کنسول و هم فروش بازی ها به سود هنگفت برسند. از طرفی برخی شرکتها نیز هستند که اهمیتی به قانون کپی رایت نداده و بدون داشتن پشتوانه قوی، با استفاده از بازی های شرکتهای بزرگ مانند سونی، مایکروسافت، نینتندو، سگا و ... کنسول های جدیدی تولید میکنند که تحت لیسانس شرکتهای صاحب اثر نیستند. این شرکتها که از میانه دهه 80 میلادی کار خود را آغاز کرده و تحت نامهای مختلف محصولات خود را تولید کرده‌اند، در حقیقت از محبوبیت شرکتهای اصلی سوءاستفاده کرده و برای خود مشتریانی جلب میکنند.
منافع این شرکتهای متقلب با رسالت فروشگاه آتاری ایران کاملا منافات دارد و به همین دلیل حاضر نیستیم، هر کنسول بازی متفرقه ای (مانند Marshal , JXD , Sup , Miwi , امپراطور و ... ) که تولید شده را در سایت قرار دهیم. البته که محصولات کلونی شده از آتاری 2600 ، فامیکوم (میکرو جنیوس / دندی ) ، سگا و ... تحت لیسانس شرکت های اصلی نیستند، اما با اجرای مشابه نسخه اصلی تولید شده و به همین دلیل حتی سگای حافظه دار نیز در سایت ما موجود نخواهد شد. آتاری ایران با معرفی محصولات متفرقه اعتبار حرفه ای خود را زیر سوال نبرده و فقط به عرضه محصولات شرکتهای مولف و قانونی اصرار دارد.

راه اندازی و نصب کنسول و لوازم جانبی

همه مدل های کنسول بازی از گذشته تا بحال و حتی آینده نیازمند اتصال به برق هستند و وابستگی کنسول بازی از هر نوع به برق، باعث شده تا شرایط استفاده از آن و قطعات متصل به آن با سایر لوازم الکترونیک یکسان باشد. بهمین دلیل نحوه اتصال کنسول یا لوازم جانبی قابل اتصال مانند آداپتور برق، دسته و کنترلر، انواع حافظه مموری و ... نیازمند دقت است.
از همین رو با توجه به داشتن برد الکترونیک درون قطعات، لازم است وصل یا جدا کردن لوازم در حین خاموش بودن کنسول صورت گیرد و ترجیحا در هنگام روشن بودن کنسول، از اتصال یا خارج کردن قطعاتی مانند حافظه و هارد، انواع دسته و کنترلر، بازی و کارتریج و هر قطعه که دارای پین و سوکت اتصال است پرهیز شود.

برق شهری مناسب ایران :

کنسول های بازی مانند هر وسیله برقی دیگری با ولتاژهای مختلفی سازگار است. از آنجا که ولتاژ برقی مناطق جهانی، قاره ها و یا حتی کشورها با هم متفاوت است، لازم است به ولتاژ مناسب آن کنسول دقت شود. برای مثال برق مصرفی در ژاپن با برق مصرفی در اروپا فرق دارد و در صورت استفاده از کنسول مناسب ژاپن در کشورهای اروپایی، ممکن است کنسول بازی روشن نشده و یا حتی خراب شود. به همین دلیل قبل از استفاده کنسول بازی (و یا هر وسیله برقی تولید خارج از ایران) باید به ولتاژ آن دقت شود. محصولات الکترونیک در ایران دربازه 200 تا 240 ولت قادر به فعالیت هستند و در صورتیکه کنسول بازی در این بازه مصرفی قرار ندارد، نباید قبل از تهیه ترانس و آداپتور مخصوص، آنرا به برق زد.

بازخوردها
    ارسال نظر
    (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)