فیلتر


نسل چهارم کنسول همراه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

سرانجام در سال 1989 و در نسل چهار کنسول های دستی، شاهد توجه بازار به این شاخه از بازی های ویدئویی بودیم. در این نسل که چند برند معتبر در زمینه ساخت سخت افزار و یا نرم افزار حضور جدی داشتند، شرکت های دیگر نیز شانس خود را آزمودند.
شرکت نینتندو که پس از تولید گیم اند واچ و سپس فامیکوم / ان ای اس تبدیل به برند اول در صنعت نوپای بازی های ویدئویی شده بود، در آوریل سال 1989 کنسول دستی گیم بوی را روانه بازار کرد. نینتندو که از فروش ان ای اس در بازار آمریکا بسیار راضی بود، پس از چند ماه کنسول گیم بوی را برای آمریکا و در سال بعد برای اروپا منتشر کرد. از طرفی نیز آتاری با کنسول لینکس که اولین و آخرین کنسول دستی شرکت آتاری است، ابتدا در سال 1989 برای آمریکا و سال بعد برای اروپا و ژاپن عرضه شد. اما آغاز دهه 90 میلادی برای کنسول های دستی بسیار پربار بود، زیرا هم آتاری و نینتندو در بازار بودند و هم نزدیک ترین رقیب گیم بوی یعنی سگا گیم گیر در این سال منتشر شد، از طرفی ان ای سی نیز کنسول دستی خود را معرفی کرده بود.

در نسل چهارم کنسول های دستی محصولات دیگری مانند Gamate ، Watara Supervision و یا Mega Duck/Cougar Boy نیز تولید شدند، اما پیروز این نسل کنسول گیم بوی از نینتندو با فروش بیش از 118 میلیون نسخه بود و سگا گیم گیر با فروش یک دهم نسبت به کنسول دستی نینتندو، در رتبه دوم قرار گرفت. نکته جالب شکست دیگر آتاری از محصولات ژاپنی بود تا توربواکسپرس ساخت شرکت NEC که فروش 1.5 میلیونی را ثبت کرد، بالاتر از آتاری لینکس قرار بگیرد.