فیلتر
نسل پنجم کنسول همراه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

سگا کنسول خانگی مگادرایو / جنسیس را با قابلیت در مسافرت با نام جنسیس نومد بازسازی کرد و با این دستگاه نسل پنجم کنسول های دستی در سال 1995 آغاز شد. در همین سال نینتندو با کنسول عجیب و شکست خورده ویرچوال بوی نیز وارد کارزار شد و پس از 3 سال نیز نسخه کاملتری از گیم بوی با صفحه نمایش رنگی یعنی گیم بوی کالر عرضه کرد. در این بین شرکت ژاپنی باندای رقیب جدیدی بنام WonderSwan و سپس ورژن ارتقا یافته آن یعنی WonderSwan Color در ژاپن عرضه کرد که از محصول سگا فروش بهتر و موفق تری داشت.
تا پایان قرن بیستم شرکت های دیگر، کنسول های دستی متنوعی تولید کردند که مشهورترین آنها نئو جئو پاکت از شرکت ژاپنی اس‌ان‌کی و کنسول دستی Game.com هستند. البته سونی که با کنسول خانگی پلی استیشن تمام نگاه ها را به خود جلب کرده بود، در سال 1998 کنسول دستی PocketStation را ویژه بازار ژاپن تولید کرد.

بدلیل اینکه اکثر کنسول های مطرح این نسل، آپدیتی برای کنسول های قبلی بودند و یا بازی های جدید نداشتند، این نسل چندان جدی و موفق نبوده و باز هم نینتندو که از بازی های متنوع و پشتیبانی از گیم بوی برای محصول نسل پنجمی خود در کنسول های دستی بهره گرفته، پیروز این نسل بود و سگا و اس‌ان کی هم به سهم بالایی دست نیافته و از کارزار ساخت کنسول همراه انصراف دادند.